Go to Top

HATÁRTALANUL! Pályázat 2022. május 23-27.

Székely hősök, hős székelyek

2022.05.23.-27.

ERDÉLY

 

Pályázati szám: HAT-KP-1-2021/1-000067

Alapvető célunk az volt, hogy tanítványaink ismerjék meg a székely nép saját, és a magyarok szabadságért vívott áldozatos küzdelmeit. Ebből kifolyólag látogatást tettünk Székelyföld több olyan helyszínére, ami összefügg a székely és a magyar emberek függetlenségéért folytatott küzdelmeivel. A kinti diákokkal történő közös programmal az összetartozást és a nemzeti öntudatot kívántuk erősíteni.

További cél volt, hogy a tanulmányi kirándulás során bejárt helyszínek, a felelevenített események, a kirándulásunk témája illeszkedjen az általános iskolai történelem tananyaghoz.

Kitűzött céljainkat az alábbi programok megvalósításával értük el:

  1. nap: Székelyudvarhelyen a város I. világháborús emlékművét a Vasszékely szobrot látogattuk meg elsőként, amely a 82. Székely Gyalogezredben szolgált, és az Ojtozi szoros védelmében hősiesen helytálló katonák emlékére készült. Majd a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégiumot tekintettük meg. Végül egy rövidebb sétát követően a szoborparkhoz mentünk. A szoborparkban tanulói kiselőadás formájában az utazó csoport néhány tagja számolt be Székelyudvarhely magyar történelemben betöltött szerepéről, Székely Mózesnek, Erdély egyetlen székely fejedelméről. Továbbá Wass Albert “vándor székely hazatalál” mellszobrának a megkoszorúzása is megtörtént. Tanulói kiselőadás Wass Albert életéről.
  2. nap: a reggeli órákban indulás Madéfalvára a madéfalvi veszedelem emlékművéhez. Tanulói kiselőadás az 1764-es madéfalvi vérengzésről. Koszorúzás az emlékműnél, majd indulás Gyimesbükkre. Gyimesbükkön látogatást tettünk az 1000 éves határhoz. Felkért idegenvezető által előadás Gyimesbükk történelméről, a helyi települések életéről, a székely-magyar rokonságról. A napi program során megtekintettük a Gyimes-hágót, ami amely egykoron a székely menekülők útvonala volt. 1764-es Madévalvi vérengzés miatt elmenekülő, vagy a szegénység elől kivándorló székelyek a Gyimesekben, a Tatros és mellék-patakai mellett telepedtek le. Az itt élők a “gyimesi csángók”. Mivel ők Erdélyben éltek, nem szakadtak úgy el Székelyföldtől mint a Moldvaiak. Ugyanolyan szép magyarsággal beszélnek mint a székelyek Csíkban. Vissza úton Gyimesközéplokról Szalamáspataka felé vettük az irányt, ahol részt vettünk a Gyimesközéploki Ordasok Hagyományőrző Néptáncegyüttes tagjai által tartott néptánc bemutatón és az azt követő kóstoláson.
  3. nap: a délelőtti órákban Csíkszeredára mentünk. Csíkszeredán a helyi Csíki Székely Múzeum aktuális kiállításának megtekintése, illetve helytörténeti előadás meghallgatása. Csíkszék legjelentősebb műemlékének a Mikó-várnak a megnézése. Csíkszereda központi parkjának a megtekintése. Makovecz Imre tervei alapján épült Millenniumi-templom meglátogatása. A szecessziós stílusban épült Márton Áron Gimnázium megtekintése. Kiselőadás Márton Áronról. Délután indulás Csíksomlyóra. A kegytemplom, majd a zarándokhely megtekintése. A zarándokhely vallástörténetének és a ferences kolostor történetének megismertetése idegenvezető segítségével. Séta és ismerkedés a település nevezetességeivel.
  4. nap: a kirándulás 4. napján látogatást tettünk Nyergestetőre, ahol idegenvezető irányításával megemlékeztünk az 1849-es nyergestői csata hős áldozatairól. Koszorúzást követően indultunk tovább Kézdivásárhelyre, ahol megemlékeztünk a település híres szülöttjéről Gábor Áronról tanulói kiselőadás formájában, majd idegenvezető irányításával ismerkedés a település történetével és szabadságharcban betöltött szerepével. Hazaúton megálltunk Csíkszeredán és Csíksomlyón. Séta a városban, ismerkedés a település nevezetességeivel, történelmével idegenvezető irányításával. Nap zárásaként a Céhtörténeti Múzeumot és a városházát néztük meg.
  5. nap: a reggeli órákban indultunk vissza Magyarországra. Útközben Farkaslakán álltunk meg Tamási Áron síremlékénél. Tamási Áron templomkertben lévő sírhelyének a megkoszorúzása. A sírkő feliratának értelmezése: „Törzsében székely volt, fia Hunniának Hűséges szolgája bomlott századának.” Tanulói kiselőadás Tamási Áronról. A délutáni órákban határátkelés Ártándnál. Késő délutáni/kora esti órákban érkezés haza Szolnokra.

A képek az alábbi linkeken megtekinthetők, letölthetők:

Képek

 

Betűméret
Színösszeállítás